O přátelství

26. ledna 2013 v 14:50 | Asarum |  O životě
Betty MacDonald - Vejce a já:

"Muži jsou co do přátelství mnohem méně nároční. Žena chce, aby její přátelé byli dokonalí. Utvoří si představu, obvykle dost podobnou sobě samé, položí přítelkyni do téhle formičky a trápí se a přežvykuje každý malý nedostatek, který není v souladu s obrazem, jejž vytvořila. S něčím, co nedosahuje devadesátiprocentní shody, se vůbec nezabývá a těch devadesát procent bere, jenom pokud zbývajících deset se slibně utváří, takže se dá počítat, že v krátké době dozraje v úplnou totožnost. Přátelé, jejichž nedostatky bijí do očí, nebo jsou nenapravitelné, odkládá, jako špatně padnoucí šaty, i kdyby to mělo znamenat, že nebude mít vůbec žádné přátele, protože je bez přátel zřejmě šťastnější než s nějakou nedokonalou bytostí, jíž by byla nucena činit ústupky.
Mužský má kamaráda! Tečka. A s tímhle kamarádem se kamarádí proto, že například, oba chodí střílet kachny. Skutečnost, že slovní zásoba přítele sestává výhradně z jednoslabičných výrazů, že se myje zřídkakdy, že žvýká tabák a neustále si odplivuje, většinu času je úplně opilý a ženské nemůže ani vidět - to všechno nemůže mít na přátelství žádný vliv. Jestliže si muž těchto nepatrných trhlinek na přítelově nedokonalosti vůbec všimne, všimne si jich velice zběžně, asi tak jako zaznamená výšku, barvu očí, šířku ramen - a vřelé přátelství přetrvá ve své vroucnosti mnoho a mnoho let."

Z knihy: MacDonaldová, B.: Vejce a já, Vyšehrad, Praha 1991, 296s.

Obávám se, že muži tento model nevztahují pouze na přátele, ale i na své partnerky. Snad ne všichni, doufám v to a pevně věřím.
Občas si pomyslím, proč raději nejsem muž... Mají to tak jednoduché nic neřešit... Sladká nevědomost...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
....jinak už to nebude.